Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
0

O berberysie słów klika

Ze względu na równomierny wzrost berberys najczęściej kojarzy się z rośliną ozdobną przeznaczoną na żywopłoty, jednak ten urokliwy krzew świetnie spisuje się również sadzony pojedynczo, jak i w grupach. Może być wykorzystywany w takiej konfiguracji jako kolorowe tło dla innych roślin. Ma niewielkie wymagania pielęgnacyjne i duże możliwości adaptacyjne. Jego dużą zaletą jest także odporność na zanieczyszczenia.

Gatunki i odmiany berberysu

Znalezienie odpowiedniej odmiany rośliny do ogrodu nie zawsze jest proste, ponieważ poszczególne gatunki oferują niekiedy bardzo różne cechy. Różnią się na przykład wysokością wzrostu i kształtem, kolorem jagód, zrzucają liście jesienią, czy też zdobią ogród przez cały rok jako krzew zimozielony. Do najpopularniejszych odmian należą:

  • berberys Thunberga 'Rose Glow’: wysokość wzrostu do 150 cm, krwistoczerwone liście wiosną, dobra zimotrwałość i brak specjalnych wymagań glebowych.
  • berberys ottawski 'Superba’: bardzo wytrzymała, wysokość wzrostu 3 – 5 m, odporna na suszę, liście purpurowe.
  • berberys Thunberga Bagatelle: forma karłowa, wysokość wzrostu 40 – 50 cm, liście krwistoczerwone, płytko się ukorzenia.

Pielęgnacja roślin

Berberysy są odporne i łatwe w pielęgnacji, a po ich posadzeniu nie wymagają wiele uwagi. Dlatego również zabiegi pielęgnacyjne można streścić w kilku zdaniach. Zasadniczo, jeśli berberys jest przyzwyczajony do środowiska i dobrze zakorzeniony w glebie, poradzi sobie bez dodatkowego nawożenia. W pierwszych latach, pomocna może być dodatkowa dawka kompostu lub nawozu organicznego o spowolnionym działaniu. Podlewanie berberysu jest konieczne tylko w czasie długotrwałej suszy. Jeśli jednak berberys został świeżo posadzony lub znajduje się w doniczce, warto regularnie sprawdzać palcami, czy podłoże jest jeszcze wystarczająco wilgotne.

Co posadzić obok berberysu?

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie co posadzić obok berberysu nie jest łatawa. Większość odmian berberysu bardzo dobrze odnajduje się w grupowych nasadzeniach, w okolicy drzew iglastych. Niskie byliny kwitnące świetnie prezentują się na tle dorosłych krzewów, w szczególności w kontrastowych kolorach. Natomiast berberys i jego kuliste odmiany bardzo dobrze sprawdzą się obok innych krzewów. Należą do nich, bukszpan, hortensja czy róża. Bardzo istotne jest zwrócenie uwagi na parametry gleby i nasłonecznie ogrodu. Natomiast nie należy sadzić berberysu w pobliżu upraw zbożowych, ponieważ jest żywicielem rdzy źdźbłowej. Istotne jest także aby uprawiać go w ogrodzie ozdobnym z dala od krzewów i drzew owocowych, ponieważ system korzeniowy berberysu może ograniczać rozwój tych roślin.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY