Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
0

Faktoring to wiele korzyści dla firmy

Prowadzenie firmy w obecnych czasach opiera się w dużym stopniu na płatnościach z długimi terminami. O ile w przypadku klientów takie rozwiązanie ma sporo korzyści, ponieważ mają oni wtedy długi czas na spłatę swoich zobowiązań, to już niekoniecznie dla sprzedających. W niektórych branżach mowa jest nawet o pół roku, przez które trzeba czekać na przelew.

Faktoring zasada działania

Jeśli dojdą do tego opóźnienia, co niestety także się zdarza, to w ten sposób można pogorszy w znacznym stopniu, a w niektórych przypadkach wręcz nawet stracić finansową płynność. Rozwiązaniem takich problemów może być faktoring, który od paru lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Podstawa zasada działania faktoringu jest bardzo prosta. Do całej transakcji jest dołączany kolejny uczestnik w postaci jakiejś instytucji finansowej, który po wystawieniu faktury w krótkim terminie ją opłaca.

Natomiast należności za taki dokument klient będzie musiał zapłacić już nie na konto wystawiającego, lecz faktorowi. Takie rozwiązanie daje przedsiębiorcy wiele korzyści. Po pierwsze otrzyma on pieniądze bardzo szybko, czasami nawet tego samego dnia, co wystawiony dokument sprzedaży. W zależności od przyjętego modelu rozliczeń wypłacana może być cała suma od razu, albo jedynie jej część, a druga po zapłaceniu przez odbiorcę powstałej należności.

Faktoring lekarstwem na opóźnienia

Z formalnego punktu widzenia niezbędnych do załatwienia jest powiadomienie swoich odbiorców o zmianach w rozliczeniach. Ma to o tyle znaczenie, że muszą oni wiedzieć, że od pewnej chwili przelewy mają być robione na konto faktora, a nie firmy wystawiającej faktury. Jeżeli jakiś klient zacznie się ociągać z płaceniem, to takie dokumenty będą podstawą to tego, aby zacząć proces windykacyjny. Jest to możliwe również skorzystanie z faktoringu eksportowego co może być szczególnie korzystne dla mniejszych firm.

W niejednym przypadku takie rozwiązanie pozwoli utrzymywać płynność finansową, zrobić zakup koniecznych towarów i materiałów, lub też wypłacić wypłaty dla swojej załogi. Można dzięki temu uniknąć zatorów płatniczych, które są tak często spotykane we współczesnym biznesie i niestety ten biznes poważnie hamują. Kolejną zaletą usług faktoringowych jest mała liczba spraw formalnych jakie trzeba spełnić.

Łatwo dostępne finansowanie

W przeciwieństwie do bankowych kredytów nie trzeba tutaj dysponować zdolnością kredytową lub przedstawiać kompleksowej dokumentacji o ogólnym stanie swojej firmy. Rzecz jasna zawsze jakaś większa lub mniejsza weryfikacja będzie miała miejsce, niemniej nie tak rygorystyczna jak przy innych finansowych usługach. Z reguły umowę na faktoring podpisuje się bez terminu obowiązywania, z jakimś ustalonym terminem wypowiedzenia.

Oczywiście jak każdy z finansowych produktów faktoring posiada także pewne wady. Najważniejszą jest konieczność zapłacenia jakiejś prowizji od wszystkich opłaconych wcześniej. Lecz dzisiaj konkurencja na rynkach finansowych jest tak duża, że firmy faktoringowe zabiegają o klientów różnymi sposobami, też oferując ciekawe oferty na usługi faktoringu.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY