Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
0

Modernizacja instalacji grzewczej – które systemy są najlepsze?

Astronomiczne ceny węgla, a także stale rosnące ceny prądu i gazu sprawiają, że wielu właścicieli domów jednorodzinnych szuka alternatywnej instalacji grzewczej. Taka modernizacja wiąże się ze sporymi kosztami, ale z drugiej strony może zagwarantować duże oszczędności w przyszłości. Jakie systemy grzewcze cieszą się obecnie największą popularnością?

Coraz więcej domów z pompą ciepła

Pompa ciepła pozyskuje ciepło z otoczenia – wody, powietrza lub gruntu. To zależy od typu urządzenia. Następnie, za sprawą zachodzących tu procesów ciepło jest potęgowane i przekazywane do domu. Chociaż pompa ciepła jest zasilana prądem, efektywność grzewcza (wyprodukowane ciepło do zużytej energii) jest naprawdę imponująca na tle innych systemów. Uważa się, że pompy ciepła są obecnie najtańszym i najwygodniejszym w eksploatacji systemem. Minusem są jednak spore ceny urządzenia. Część kosztów można jednak odzyskać w ramach programu Czyste Powietrze.

Instalacje elektryczne zasilane odnawialną energią

Wbrew pozorom, bardzo dobrym rozwiązaniem mogą być elektryczne instalacje grzewcze. Sporym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza piece akumulacyjne, które pobierają energię w nocy, gdy prąd jest tańszy (tutaj uwaga na taryfę!), a następnie używa jej w dzień do produkcji ciepła. Systemy elektryczne mogą być dużo tańsze w eksploatacji, jeśli będą wspierane przez nowoczesną technologię pozyskującą energię z odnawialnych źródeł. Tutaj na czoło wysuwa się fotowoltaika i turbiny wiatrowe.

Gazowy kocioł kondensacyjny

W ostatnich latach wielu właścicieli domów jednorodzinnych zdecydowało się na przyłącze gazowe, wierząc, że zaoferuje ono tańsze ogrzewanie. Ostatnie podwyżki gazu znacznie obniżyły opłacalność tego rozwiązania. Dobrym rozwiązaniem może być jednak piec kondensacyjny. Wykorzystuje on system, w którym pobiera się ciepło z wyrzucanych na zewnątrz domu spalin. W skutek kondensacji, czyli wykroplenia wody, uzyskuje się dodatkową ilość ciepła, co obniża zużycie gazu.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY